Proizvodnja ovčijih sireva u Srbiji po tradicionalnim italijanskim tehnologijama

Bez autora
Feb 11 2015

Mario Ruso, predstavnik kompanije „Toskani Formađi“, koja se u Italiji bavi proizvodnjom sira od ovčijeg mleka, posetio je Privrednu komoru Srbije (PKS), kako bi se bolje informisao o nekim aspektima privrednog ambijenta za ovu specifičnu proizvodnju u našoj zemlji. Tokom boravka u Srbiji, Ruso je obišao farmu ovaca u Čeneju i akreditovanu laboratoriju za ispitivanje mleka i proizvoda od mleka Departmana za stočarstvo u Novom Sadu, dok je u Gornjem Milanovacu razgovarao sa predstavnicima lokalne samouprave, nadležnim veterinarskim službama i uzgajivačima ovaca. Predstavnik kompanije „Toskani Formađi“ razmatrao je uslove na terenu, kako bi izabrao odgovarajuću lokaciju za podizanje pogona za proizvodnju ovčijih sireva po tradicionalnim italijanskim tehnologijama. Ti sirevi bi se, prema rečima Maria Rusa, prodavali na domaćem i na tržištima trećih zemalja. Investicija bi obezbedila novo zapšljavanja, ali je neophodna i podrška države, pre svega za uvoz visokomlečnih rasa ovaca, rekao je Ruso.

Proizvodnja ovčijih sireva u Srbiji po tradicionalnim italijanskim tehnologijamMario Ruso, predstavnik kompanije „Toskani Formađi“, koja se u Italiji bavi proizvodnjom sira od ovčijeg mleka, posetio je Privrednu komoru Srbije (PKS), kako bi se bolje informisao o nekim aspektima privrednog ambijenta za ovu specifičnu proizvodnju u našoj zemlji.
 
Tokom boravka u Srbiji, Ruso je obišao farmu ovaca u Čeneju i akreditovanu laboratoriju za ispitivanje mleka i proizvoda od mleka Departmana za stočarstvo u Novom Sadu, dok je u Gornjem Milanovacu razgovarao sa predstavnicima lokalne samouprave, nadležnim veterinarskim službama i uzgajivačima ovaca.
 
Kako se navodi u saopštenju PKS, predstavnik kompanije „Toskani Formađi“ razmatrao je uslove na terenu, kako bi  izabrao odgovarajuću lokaciju za podizanje pogona za proizvodnju ovčijih sireva po tradicionalnim italijanskim tehnologijama. Ti sirevi bi se, prema rečima Maria Rusa, prodavali na domaćem i na tržištima trećih zemalja. Investicija bi obezbedila novo zapšljavanja, ali je neophodna i podrška države, pre svega za uvoz visokomlečnih rasa ovaca, rekao je Ruso.
 
Sekretar za poljoprivredu PKS Nenad Budimović rekao je da je u Srbiji ovčarstvo u ekspanziji, ali da se gaje uglavnom mesne rase ovaca, dok za proizvodnju sira treba obezbediti stada mlečnih ovaca, kako bi proizvodnja bila konkurentna, s obzirom da se u Francuskoj i Italiji gaje ovce koje daju i više od  četiri litra mleka dnevno. Uz kapacitete za preradu sira, trebalo bi obezbediti i kapacitete za preradu jagnjećeg mesa, za kojim postoje velike potrebe na tržištima arapskih zemalja, dodao je Budimović.
 
Ruso je istakao visok nivo akreditovane laboratorije koju je obišao u Novom Sadu, a koja odgovara svim evropskim standardima, bez koje nije moguće zadovoljiti visoke zahteve proizvodnje. Sa druge strane, rešenost lokalne samouprave Gornjeg Milanovca da u svom kraju podstakne razvoj ovčarstva u punom obimu proizvodnje (mleko, meso, vuna), opredelilo je partnera iz italije da ozbiljno razmatra mogućnost otvaranja pogona za preradu ovčijeg mleka na teritoriji ove opštine.
 
U okviru radne posete Gornjem Milanovcu, Mario Ruso je obišao i dva mini specijalizovana pogona za preradu mleka: Bodri, koji proizvodi jogurt, i Promlek Pranjani, koji proizvodi kajmak i sir, dodaje se u saopštenju PKS.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik